Życiorys

Ryszard Siwy

Ryszard-Siwy-2007

Urodził się 27 kwietnia 1945 roku w Podlesiu Śląskim, dzisiejszej dzielnicy Katowic. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Jerzego Dastycha i  Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (dzisiaj: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie akordeonu prof. W. L. Puchnowkiego.  W latach  1976-1977 studiował aranżację w Berklee College of Music w Bostonie jako stypendysta  Fundacji Kościuszkowskiej.

Od 1962 pracował jako pianista  w baletach  i chórach na Górnym Śląsku. Przez rok począwszy od września 1964 pracował jako nauczyciel akordeonu w Średniej Szkole Muzycznej w Kutnie. 

Występował w wielu krajach Europy i ZSRR jako pianista i kierownik różnych polskich zespołów muzycznych. W 1974 był kierownikiem muzycznym Zespołu WOPK “Radar”.  Od 1975 współpracował z Anną German jako pianista, aranżer i kompozytor piosenek. Z jego orkiestrą i aranżacjami została nagrana jej ostatnia płyta w Polsce SX 1612 (1978). (zobacz)

Otrzymał wiele nagród w konkursach muzycznych zarówno jako instrumentalista i kompozytor (I miejce w konkursie na marsz wojskowy, srebrny pierścień za piosenkę na Festiwalu Kołobrzeskim, I miejsce z zespołem “Radar” w Połczynie- Zdroju itd.) Od 1970 do 1979 nagrywał jako muzyk, aranżer i kompozytor dla Polskiego Radia (posłuchaj) i  wytwórni filmowych.

W 1979 został zaproszony przez Uniwerytet Veracruzański w Meksyku do współpracy jako wykładowca, aranżer i kompozytor. Na fakultecie muzycznym  tego  uniwersytetu w Xalapie wykładał  m.inn. harmonię, aranżację i prowadzenie zespołów instrumentalnych. Od 2005 jest również wykładowcą zaawansowanych analiz muzycznych w ” Meksykańskim Podyplomowym Centrum  Muzycznym w  Puebli ”.

W Meksyku pisał muzykę teatralną, filmową, poważną i rozrywkową. Jego liczne aranżacje obejmują wiele stylów muzycznych.

Z  posród  utworów koncertowych można wymienić:

1. Koncert na skrzypce, smyczki i kotły (narodziny, życie I śmierć pewnej istoty) 

2. Rapsodia Comca’ac na orkiestrę (zobacz chór) 

3. Polonesa Festiva na orkiestrę (zobacz chór) 

4. Zapadeado Veracruzano na dwa fortepiany i orkiestrę (zobacz chór)

5. Tocatta y Fuga na orkiestrę (zobacz chór)

6. Fantasía Mexicana na orkiestrę

7. Concierto “Dinant” na kwartet soksofonowy

8.”Fantazując na temat  coti-coti” na cztery saksofony (posłuchaj)

9. Rapsodia na skrzypce I   wiolonczelę

10. Pieśni chóralne (zobacz chór)

11 Miniatury na różne instrumenty jak: kwartet smyczkowy, gitarowy, trzy wiolonczele, trzy kontrabasy, dwie marimby, skrzypce solo,  fortepian, steel band.

Od 1984 jest członkiem założycielem i aranżerem Trío Varsovia z  którym odbył turnee po Australii w 1986.

W 2005 wygrał ogólnomeksykański konkurs kompozytorski na Hymn Stanu Veracruz. (zobacz chór) 

Jest autorem muzyki Hymn na Universidad Veracruzana (zobacz chór) 

W 2006 zajął  I miejsce w piątym konkursie kompozytorskim CONACULTA na utwór na wielką orkiestrę dętą za “Trzy marsze koncertowe”

W maju 2007 Uniwersytet Veracruzana za całokształt pracy przyznał mu nagodę “Premio al Decano”.

W 2011 wyróżnienie (pierwszej, jedynej nagrody nie przyznano) w drugim Konkursie Kompozytorskim “Melesio Morales” za utwór “TREN 503 na orkiestrę”.

Żonaty, dwie córki.